Brak przerwy i pominięta tabletka - jak to jest z zabezpieczeniem?

Mam takie pytanie. Postanowiłam zmienić termin zbliżającej się miesiączki, dlatego po skończeniu jednego opakowania zaczęłam kolejne. Przyjęłam pierwszą tabletkę i tego dnia kochałam się z chłopakiem. Zapomniałam natomiast przyjąć kolejnej tabletki, czyli drugiej. Czy to pominiecie tabletki należy traktować jak jej pominiecie w pierwszym tygodniu, skoro było to nowe opakowanie tabletek, bez odbycia przerwy miedzy opakowaniami? Czy mogę być w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tego pominięcia nie należy traktować jak pominięcia w pierwszym tygodniu. Zapomnienie w pierwszym tygodniu zwykle jest niebezpieczne dlatego, że następuje zaraz po siedmiodniowej przerwie, podczas której tabletki nie są przyjmowane. W efekcie otrzymujemy okres ponad tygodnia, w którym dawki hormonów są zbyt niskie i nieregularnie podawane by efektywnie powstrzymać owulację. W Pani przypadku możemy raczej mówić o skróceniu siedmiodniowej przerwy do jednego dnia, niż o pominięciu tabletki w pierwszym tygodniu, dlatego powinna spać Pani spokojnie, nie martwiąc się o ryzyko ciąży, które jest bardzo niskie.

Pozdrawiam serdecznie!