Brak przyjemności podczas seksu

Mam 25 lat, od 19 roku życia nie jestem dziewicą, ale jeszcze nigdy nie osiągnęłam orgazmu. Nigdy nie odczuwam przyjemności z seksu, zawsze muszę udawać. Miałam już trzech partnerów seksualnych i z każdym było to samo brak orgazmu. I dlatego wróciłam do pierwszego partnera, bo tak naprawdę bardzo go kocham i już się przyzwyczaiłam do tego, że on się rozkoszuje podczas seksu, a ja nie. Dlaczego tak jest?

Witam!

Anorgazmia to brak orgazmu przy odczuwanym podnieceniu i stymulacji. Może mieć charakter pierwotny (orgazm nigdy nie był przeżywany) lub wtórny (orgazm był przeżywany w przeszłości, jest przeżywany tylko w niektórych sytuacjach - np. w trakcie masturbacji).

Do czynników predysponujących zalicza się przyczyny biologiczne, psychiczne i społeczne. Wśród czynników biologicznych wymienia się wady narządu rodnego, zmiany hormonalne (np. niedoczynność/nadczynność tarczycy), zaburzenia poporodowe, cukrzycę, infekcje dróg moczowo-płciowych. Brak orgazmu może być też skutkiem zażywanym leków.

Aby wykluczyć te przyczyny warto udać się do lekarza, który zbada ginekologicznie, wykona USG narządu rodnego oraz zleci ewentualne badania laboratoryjne. W razie wykrycia przyczyny organicznej stosowane jest odpowiednie leczenie, między innymi farmakoterapia.

Kolejną grupą przyczyn są przyczyny psychogenne i kulturowe - urazy z dzieciństwa na tle seksualnym, nadużycia seksualne, lęk przez nawiązaniem głębszej relacji z partnerem, zaburzenia osobowości, brak edukacji seksualnej, obyczaje religijne.

Wszystkie te przyczyny mogą być zakotwiczone w podświadomości i wymagają psychoterapii. Najlepiej w takiej sytuacji wybrać się do seksuologa, który po przeprowadzeniu wywiadu oceni jaki rodzaj pomocy będzie dla Pani najlepszy.

Pozdrawiam serdecznie!