Brak radości z życia u 20-latki

Mam 20 lat. Zauważyłam teraz że od kilku lat mam depresję. Nic mnie nie cieszy, nie umiem nawiązywać nowych kontaktów, jestem małomówna, często narzekam, czuję się obojętnie i beznadziejnie, nie wiem czego chcę od życia, itd. Podejrzewam że przyczyną jest brak akceptacji w liceum oraz niepowodzenie na studiach. Czy jest jakies rozwiązanie bez udziału psychiatry? Jak powinnam zaczać myśleć i jak zmienić nastawienie ? czy są ewentualnie jakies miejsca gdzie mi pomogą ?

Witam,

to bardzo ważne, że zauważyła Pani swój problem. To jest pierwszy istotny krok ku zmianie. Czasami trudno samemu radzić sobie. Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii, która może pomóc Pani między innymi w zmianie sposobu myślenia i nastawienia. Odpowiednią pomoc uzyska Pani w Poradni Zdrowia Psychicznego w ramach NFZ lub w gabinecie prywatnie.

Pozdrawiam.

Witam,
Skupiłabym się na bardzo ważnym aspekcie Pani wypowiedzi: "Jak powinnam zaczać myśleć i jak zmienić nastawienie ?". Rzeczywiście jest tak, że myśli oraz przekonania o sobie samym bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie, emocje oraz nastawienie.
Pisze Pani o depresyjności. Myśli o sobie i świecie bardzo często są zgodne z nastrojem. Być może stąd wspomniany dyskomfort i trudności.
Proponowałabym konsultację z terapeutą. Poszukacie wspólnie źródła Pani złego samopoczucia, jak również podpowie, w jaki sposób sobie z nim radzić.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam,
Pierwszy krok za Panią, zauważyła Pani problem. Opisywane przez Panią objawy związane są z systemem negatywnych przekonań o sobie oraz świecie. To sposób myślenia definiuje nasz odbiór świata. Polecam Pani podjęcie terapii w nurcie poznawczo - behawioralnym. Ten nurt terapeutyczny zajmuje się właśnie zmianą sposobu myślenia i modyfikacją negatywnych przekonań o sobie.
Pozdrawiam

Dzień dobry, zachęcam do konsultacji z psychologiem podczas której przyjrzycie się państwo tym problemom. Ważne jest stwierdzenie skąd biorą się stany depresyjne: czy wynikają z sytuacji w jakiej się pani znajduje, czy z przekonań, czy może predysponuje do nich struktura osobowości. W zależności od tego psycholog zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.