Brak reakcji dziecka na część poleceń

Ania ma 3.5 roku mówi pojedyncze słowa liczy do 10 po polsku i angielsku zna kolory po angielsku mówi jesżyczę wiele innych słów ale nie reaguje na wszystkie polecenia tylko jak jej się podoba nie boi się skupisk ludzi natomiast nie objawia chęci zabawy z innymi dziećmi chociaż czasami pobawić się z innymi lubi wychodzić z domu ale martwinie ze nie reaguje na większość poleceń coam robić czy jest to coś powaznego

Witam!
Objawy, które Pani opisuje mogą świadczyć o zaburzeniach o spektrum autyzmu. Proszę jednak nie traktować tego, jako diagnozy. Żeby można było stwierdzić jakie są przyczyny zaburzeń mowy oraz relacji społecznych należy wykonać szereg obserwacji dziecka oraz przeprowadzić pogłębiony wywiad z rodzicami.
Powinna Pani skontaktować się z najbliższą Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, albo z najbliższym Pani ośrodkiem zajmującym się diagnozowaniem całościowych zaburzeń rozwojowych.
Życzę powodzenia. J.Pluta

Wybiórczość w zachowaniu córki i odbiorze różnego rodzaju poleceń może wskazywać na rozwijanie się zaburzenia ze spektrum autyzmu (jak stwierdza również pani Pluta), lecz może być także oznaką rozwojowego negatywizmu u trzylatków (czyli po prostu - nie podoba mi się to, czy tamto, więc nie będę na to reagować, bądź będę to negować. Stan taki nie jest długotrwały i później przechodzi w inne rozwojowe zachowania). Zdecydowanie proszę obserwować córkę, najlepiej założyć sobie rodzaj "dziennika", w którym będzie Pani zapisywała różnego rodzaju sytuacje, w których córka reagowała/nie reagowała na polecenia, co się wtedy działo, co córka robiła, jak reagowała itd. Będzie to ważne przy spotkaniu ze specjalistą. Konsultacja z psychologiem dziecięcym jest niezbędna, aby można było postawić trafną diagnozę i podjąć - w razie potrzeby - odpowiednie kroki terapeutyczne. Pozdrawiam.