Brak reakcji na imię u dwulatka

Mój 2 letni synek przestał ostatnio reagować na swoje imię. Trudno nawiązac z nim kontakt. Prawie nie mówi, ale w rodzinie było kilka przypadków ze dziecko zaczęło mówić bardzo późno, w wieku 4-5 lat, więc wszyscy każą się nie przejmować bo dzieci są różne. Dodam, że Staś jest wczesniakiem. Mały mówi bardzo dużo po swojemu, a tak normalnie to tylko mama, baba, alo, am, da, nie. Juz jakiś rok temu zaczął machać główka na boki, zaciskajac przy tym oczka, trzec głową o ścianę. Mam się martwić?;(

Witam. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Synek ma 2 lata i prawie nie mówi, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Bardzo niepokojące jest to, iż przestał reagować na swoje imię. Niepokojące jest także machanie głową, zaciskanie oczu, tarcie głową o ścianę. Radziłbym udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Zachowania przejawiane przez syna mogą wskazywać na zaburzenia rozwoju - polecam udać się do lekarza pediatry lub psychologa dziecięcego, który będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować kroki zaradcze. Pozdrawiam.