Brak rozwoju ciąży pomimo wykrycia echa płodu

Witam,
jestem w 12 tygodniu ciąży i lekarz oznajmił mi, że ciąża się nie rozwija, ale echo płodu niby wykrył.
Jestem załamana, bo to już moja ciąża. Dlaczego tak się właśnie dzieje? Czemu ciąża się nie rozwija?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam serdecznie!

Jeżeli w 12 tygodniu lekarz nie wykrył bicia serca płodu, to ciąży raczej nie da się uratować. Jeżeli można wysłuchać bicia serca, a płód rozwija się wolno, to istnieje szansa na szczęśliwe zakończenie ciąży. Radzę Pani powtórzyć badanie USG po tygodniu. Niestety bardzo duży procent (nawet ok. 40%) wczesnych ciąż jest z różnych względów traconych. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia genetyczne występujące u zdrowych rodziców (spontaniczne mutacje). Niewykluczone, że wszystko zakończy się pomyślnie, czego Pani życzę.

Pozdrawiam serdecznie!