Brak rozwoju mowy u 21-miesięcznego dziecka

Witam! Moje pytanie dotyczy 21 miesiecznego syna. Chodzi o to ze malo mowi. Tylko mama lub "ma" jesli cos schowa albo skonczy sie bajka. Rozumie wszystko gdy do niego mowie, gdy chce cos pokazac to wskazuje palcem albo jak prosze zeby przyniosl cos to to robi, nie zawsze ale czesto. najbardziej mnie niepokoi to ze na przyklad ustawia samochody albo klocki w rzadku, kladzie sie na podlodze i sie nimi bawi. Normalnie tez sie bawi samochodami, jezdzi nimi, lubi bawic sie w chowanego. Czy to autyzm?

Witam,

na podstawie tak niewielu informacji przekazanych drogą online, nie można zdiagnozować co jest przyczyną zachowań Synka.
Nie można diagnozować autyzmu, jedynie na podstawie kilku zachowań które Pani opisuje.
Diagnoza taka wymaga zbadania wszystkich funkcji poznawczych Synka, zbadania stopnia rozwoju społecznego i emocjonalnego.
Proszę skontaktować się z psychologiem, który ustali czy zachowania Synka, które Pani opisuje mieszczą się w normie przewidzianej dla wieku, jeśli stwierdzi nieprawidłowości podpowie jak wspierać rozwój Synka.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?ref=hl

Dzień dobry!

Ewentualna diagnoza zaburzeń autystycznych wymaga dłuższego kontaktu, większej ilości informacji i bezpośredniego kontaktu z dzieckiem.

Pozdrawiam!

Mowa rozwija sie różnie u dzieci. W tym wieku kilka wypowiadanych słów, przy rozumieniu większości prostych poleceń, może być normą. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko reaguje na swoje imię, wchodzi w kontakt wzrokowy, potrafi współdzielić uwagę (np pokazując cos mamie sprawdza czy mama patrzy we wskazanym przez dziecko kierunku) itp. Autyzm jest całościowym zaburzeniem, które zdiagnozować może tylko specjalista po wnikliwym wywiadzie i obserwacji malucha. Potrzebne jest zdiagnozowanie szeregu charakterystycznych dla tego za burzenia zachowań.
Jeśli jest Pani mocno zaniepokojona- warto spotkać się z psychologiem dziecięcym.

Diagnozę wystawia specjalista na podstawie badania.Ja polecam wykonanie ich, ponieważ opóźnienie mowy, peryferyjne obserwowanie, stereotypie należą do tego spektrum.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Proszę w pierwszej kolejności udać sie na badanie logopedyczne i do psychologa dziecięcego. W poradni psychologiczno pedagogicznej na pewno te konsultacje wykonacie. Trudno od razu mówić o autyźmie bo w liście jest zbyt mało szczegółów ale z uwagi na słaby rozwój mowy wizyta u specjalistów powinna się odbyć.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu