Brak sensu życia u 15-latki

Nienawidzę siebie Mam 15lat odkąd pamiętam śmieją sie z mnie. Nienawidzę siebie za to kim jestem i jak wyglądam. Nie chcę wychodzić z domu w dzień bo się wstydzę siebie.Wiem ze ludzie mają gorzej do mnie ale ja sie po prostu sobą brzydzę . Dołuje się gdy widzę ładne szczupłe dziewczyny które mają wszystko. Cały czas się czerwienie. Nic nie potrafię,ciągle się dołuję Nieraz mam myśli samobójcze i chce się zabić. Na dodatek po śmierci bratanicy straciłam sens życia nie wiem co robić.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Sposób, w jaki o sobie piszesz, wskazuje na subiektywnie zaniżone poczucie własnej wartości. Brakuje Ci samoakceptacji. Ciągle się krytykujesz, sądzisz, że inni się z Ciebie śmieją, nie lubisz siebie za to, jaka jesteś i jak wyglądasz. Zbyt mocno koncentrujesz się na swoich wadach i mankamentach, a nie dostrzegasz w ogóle mocnych stron, zalet, sukcesów. Twój pesymizm pogłębia się wskutek Twojego destrukcyjnego zachowania – unikasz towarzystwa, jesteś nieśmiała, nie chcesz wychodzić z domu. Dokonujesz niekorzystnych porównań społecznych, myśląc, że inne dziewczęta są ładniejsze, lepsze od Ciebie. Niewykluczone, że Twoja niska samoocena przyczyniła się do rozwoju depresji, stąd smutek, przygnębienie, myśli samobójcze, poczucie beznadziei i bezsensu. Pamiętaj, że nie ma ideałów. Każdy z nas ma jakieś słabości i wady, ale też każdy z nas ma zalety, mocne strony. Ty również masz wiele zalet, tylko ich nie zauważasz, nie chcesz zauważyć. Może nie jesteś super szczupła, ale masz piękne oczy? Może nie grasz na gitarze, ale piszesz piękne wiersze? Każdy z nas ma coś, czego mu zazdroszczą inni. Ty też jesteś oryginalna, jedyna w swoim rodzaju! Postaraj się spisać na kartce cechy, zalety, z których jesteś zadowolona. Niech to nie będą tylko cechy wyglądu zewnętrznego, ale także cechy charakteru (np. mam smukłe palce, jestem punktualna, ambitna, dyskretna, umiem dochować tajemnicy, mam ładne włosy, mam dobre wyczucie rytmu itd.). Zapytaj też najbliższych, co w Tobie lubią, co im się w Tobie podoba, za co Cię cenią. Jestem pewna, że nawet wielu swoich mocnych stron nie jesteś świadoma. Jeżeli kiepskie samopoczucie sprawia, że czujesz się sama ze sobą subiektywnie źle, postaraj się o tym porozmawiać z kimś bliskim, np. z mamą, z przyjaciółką. Wsparcia możesz również szukać u psychologa szkolnego lub w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie emocjonalne oferują też telefony zaufania, np. http://www.116111.pl/.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Faktycznie stan, w którym jesteś, budzi niepokój i bardzo dobrze, że pisząc o swoich objawach, szukasz pomocy, bo ta pomoc jest Ci potrzebna.

Potrzebujesz pomocy specjalistycznej psychologicznej, bądź psychoterapeutycznej, celem zdiagnozowania Twoich symptomów, by była możliwość skutecznie Ci pomóc.

Proszę nie zwlekaj i zrob ten pierwszy krok, poproś swoja Mamę o pomoc i wsparcie, czego Ci serdecznie życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com