Brak siły do życia, problemy w związku i w relacjach z przyjaciółmi

Nie mam przyjaciół, nie mam z kim wyjść gdziekolwiek. Nie wierzę w siebie, nie mam żadnych ambicji zawodowych. Skończyłam szkołę w czerwcu, w styczniu urodziłam córkę. Od czerwca siedzę w domu i nie wiem co dalej. Boję się iść do pracy bo mam wrażenie, że do niczego się nie nadaje, nie potrafię pracować z ludźmi. Boję się wszystkiego. Z mężem się nie układa, nie mam ochoty na bliższe kontakty. Od dzieciństwa byłam bardzo nieśmiała i dalej każdy mnie tak traktuje. Nie mam siły żyć.Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,
To, o czym Pani mówi musi być bardzo trudne. Czy zawsze tak było? Czy zawsze wolała Pani siedzieć w domu, nie spotykać się z ludźmi itd.? Jest wiele pytań, które mogłabym Pani zadać aby lepiej poznać problem.
Najlepiej będzie jeśli zgłosi się Pani na psychoterapię. Terapeuta pomoże Pani polepszyć obecne funkcjonowanie.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Witam,
Pisze Pani o braku siły i braku wiary w siebie, jednak wydaje mi się, że urodzenie i wychowywanie dziecka, a także ukończenie szkoły są niezwykle wymagającymi zajęciami, a Pani sobie z nimi radzi. Co więcej, podjęła Pani pierwszy krok w poszukiwaniu pomocy i opisała powyżej swoją sytuację, co również wymaga wiele wewnętrznej siły. Wyobrażam sobie, że w sytuacji, w której się Pani znalazła musi być Pani niezwykle trudno, i dlatego zachęcałbym Panią do skontaktowania się z psychologiem, lub psychoterapeutą w celu poszukania profesjonalnej pomocy w Pani miejscu zamieszkania. Osoby takie zwykle posiadają swoje strony internetowe, na których można znaleźć numer telefonu. Psychoterapeutów można również znaleźć poprzez różne ośrodki szkoleniowe w Polsce. Takie miejsca posiadają listę certyfikowanych terapeutów, którzy szkolili się w danym nurcie, z całej Polski. Są to np. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Instytut Psychologii Zdrowia, czy Instytut Gestalt.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Może Pani skorzystać z pomocy psychologa, z którym mogłaby Pani przepracować swoje relacje  z innymi jak również popracować nad motywacją, czy obrazem siebie. Tendencja do negowania rzeczywistości może być ucieczką przed nią, wówczas należałoby poszukać odpowiedzi czego się Pani obawia.
Trudno drogą internetową postawić diagnozę, ponieważ tylko w kontakcie bezpośrednim z psychologiem uzyska Pani wsparcie i pomoc. Również wtedy będzie mogła Pani dokładnie opowiedzieć o swoich odczuciach.
Pozdrawiam