Brak snu lub sen przerywany a rozwój fizyczny i psychiczny

Czy brak snu, sen przerywany (spowodowany bezdechem), który rozpoczął się w okresie dojrzewania wpływa na dalszy rozwój fizyczny i psychiczny?

Jeśli były to jednostkowe i krótkotrwałe przypadki, prawdopodobnie nie ma to wpływu. Jeśli jednak występowały często lub z dużą intensywnością należy zgłosić się do lekarza i określić źródło zaburzeń snu. Mogą bowiem sygnalizować jakieś trudności czy zaburzenia ( w tym emocjonalne). Diagnoza pozwoli określić kierunek leczenia.

Mgr Adam Horak Psycholog

Rozwój psychofizyczny jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, dlatego trudno jednoznaczne wskazać na konkretne straty w efektywnym różnicowaniu się struktur i funkcji w przypadku bezdechu, jak to określa psychologia rozwojowa. Bezdech jest chorobą somatyczną ,którą należy i można leczyć przede wszystkim metodami medycznymi a nie psychologicznymi. Skuteczne zastosowanie wskazań lekarskich w leczeniu bezdechu zdecydowanie polepszy Pana samopoczucie, a to z całą pewnością korzystnie wpłynie na poprawę Pana funkcjonowania i oczekiwany psychospołeczny rozwój.