Brak spadku wagi podczas odchudzania

Odchudzm się od 2,5 miesiąca. W tym czasie schudłam 10 kg. Staram się jeść rzeczy zdrowe, jednak od około 2 tygodni waga stoi w miejscu. Kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy to może mieć wpływ na ten zastój. Od jakichś 3 tygodni intensywnie też ćwiczę - około godziny dziennie. Czy możliwe, że tkanka tłuszczowa zamienia się mięśnie i to powoduje brak spadku wagi?

Witam!
Najlepiej, aby ubytek masy ciała nie był większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć, ale nie musi wpływu na Pani masę ciała. Obecnie stosowane tabletki hormonalne nowej generacji mają mniej skutków ubocznych. Pomiary masy ciała najlepiej przeprowadzać przez mierzenie odwodów (talia i biodro). Podczas intensywnych ćwiczeń rozbudowuje się tkanka mięśniowa, a spala tkanka tłuszczowa co może mieć wpływ na zastój masy ciała.
W razie wątpliwości zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Przy utracie 10-15% takie zatrzymanie spadku wagi jest jak najbardziej naturalne i nie należy sie nim martwic, to naturalne reakcja organizmu. Taki przestój może trwac od 2 do 8 tygodni dlatego nadal prosze cwiczyc i stosowac diete a waga zacznie za jakiś czas znowu spadac.

Witam serdecznie,

Zatrzymanie spadku wagi w czasie odchudzania jest normalnym zjawiskiem . Na początku naszej drogi schodzi nam woda i chudniemy dość szybko, potem proces odchudzania zwalnia gdyż organizm walczy z tkanką tłuszczową, której jest o wiele trudniej się pozbyć niż wody. W pewnym momencie dochodzimy do etapu spalania kilogramów, które najdłużej utrzymywały się w naszym organizmie. Te ,,zastałe'' kilogramy jest najtrudniej zrzucić i tu możemy się zatrzymać. Domyślam się ze właśnie w tym momencie znajduje się Pani.

Na zatrzymanie w odchudzaniu mogą mieć również wpływ tabletki antykoncepcyjne, które mogą powodować zatrzymanie wody metabolicznej w organizmie. W tym czasie waga rośnie lub nie spada ponieważ zbieramy wodę, puchniemy. Może skonsultować się Pani w tej sprawie z ginekologiem. być może tabletki zostały źle dobrane.
Najlepiej wykonać pomiar na specjalnej wadze np w gabinecie dietetyka, dzieki której jest możliwość określenia składu Pani ciała - ilośc tkanki tłuszczowej oraz zatrzymanej wody.

Ćwiczenia również wpływają na wagę ciała. słusznie Pani zauważyła, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Błędnym stwierdzeniem jest że tkanka przekształca się w mięśnie, ponieważ tak to się nie odbywa, ale spala Pani tkankę tłuszczową ćwicząc a buduje Pani mięśnie które ważą więcej.
Dodatkowo podczas ćwiczeń równie może gromadzić się woda w organizmie.
Musi Pani pamiętać o odpowiedniej dawce wody w ciągu dnia a mianowicie 1,5-2l. Nawodni Pani w ten sposób swój organizm i nie będzie on musił robić sobie zapasów rezerw w postaci zatrzymanych płynów.

Błędem są codzienne ćwiczenia!! Mięśnie muszą mieć czas na regenerację!! Jeżeli się Pani przetrenuje efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Podczas ćwiczeń proszę zadbać również o odpowiednią i właściwie zbilansowaną dietę. Zbyt niska kaloryczność diety również może doprowadzić do braku lub odwrotnych efektów w odchudzaniu. Organizm przy ujemnym bilansie kalorycznym zacznie robić rezerwę i odkładać tkankę tłuszczową. Powinna Pani obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne przy pomocy dostępnych w internecie kalkulatorów lub udać się do dietetyka.

Należy również pamiętać aby posiłek zjadać na 2h przed treningiem a po nim spożyć węglowodany proste w celu odbudowy glikogenu oraz białko w celu odbudowy włókien mięśniowych. Następnie zjeść pełnowartościowy posiłek. W posiłkach okołotreningowych proszę unikać tłuszczu ponieważ zaburza on dobudowę glikogenu.
Koniecznie pamięta Pani o 1,5-2l wody dziennie!!!

powodzenia
W razie pytań lub chęci ułożenia diety czy sprawdzenia składu ciała (ilość zgromadzonej wody, tkanka tłuszczowa, masa mięśniowa) zapraszam na konsultację
tel 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Witam, niewykluczone, ze zatrzymanie redukcji masy ciała związane jest tak z leczeniem antykoncepcyjnym (zatrzymywanie płynów), jak i aktywnością fizyczną. Dlatego tez najskuteczniejszym sposobem na monitorowanie stanu rzeczy jest analiza składu ciała.

Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam