Brak szacunku i dialogu z rodzicami

Witam,mam 27 lat,jestem mężatką i mój problem polega na tym,że moi rodzice mnie nie szanują. Podważają moje decyzje,opinie,wmawiają mi,że jestem nikim,widzą we mnie same złe cechy,wyrażają o mnie same krzywdzące opinie,krzyczą,szantażują,chcą decydować o naszym życiu,układać je po swojemu,a gdy się sprzeciwiamy,tłumaczymy-robią awantury z wyzwiskami,z szantażem. Stawianie granic,upominanie,wyjaśnianie i prośby lekceważą.Rozmowa nic nie daje,przerabialiśmy. Jak sobie poradzić z tym psychicznie?

Witam serdecznie
W tak trudnej sytuacji rodzinnej wskazana bylaby
terapia rodzinna.Pani ma prawo sama decydowac wspolnie z mezem o Waszym zyciu a rodzice musza sie pogodzic z dorosloscia i niezaleznoscia corki, warto ich dystansowac od Waszych spraw pokazujac ze macie prawo do niezaleznosci i wlasnych decyzji.Rodzicom warto polecic dobrego terapeute rodzinnego.
Pozdrawiam cieplo
Anna Reklewska psycholog

Droga Pani,

zbyt ogólnie przedstawiła Pani sytuację, żeby móc szczegółowo się wypowiedzieć. Proszę się zastanowić, czy rzeczywiście robi Pani wszystko, żeby rodzice respektowali stawiane przez Panią granice. W jaki sposób "rozlicza" Pani rodziców z przekraczania wyznaczonych granic. Co się dzieje, kiedy rodzice zbliżają się do granicy. Czy Pani sama przestrzega zasad, które chce Pani narzucić rodzicom. Wszystko to może mieć znaczenie w "nauczeniu" rodziców nowego zachowania względem Pani.

Rodzice dla większości ludzi są osobami ważnymi. "Radzenie" sobie z ich negatywną opinią i krytyką jest trudne. Szczególnie, gdy jest nieuzasadnione. Właśnie postawienie granic, ustalenie norm i zasad oraz konsekwencji przekraczania granic i łamania reguł pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu. Zachęcam Panią, w miarę możliwości, do większej stanowczości w pokazywaniu rodzicom jakie są Pani oczekiwania i potrzeby względem relacji z nimi.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Dzień dobry. Zastanawiam się w jaki sposób rodzice wpływają na panią - jest pani osobą pełnoletnią i odpowiedzialną za siebie. Rodzice nie musza się z panią zgadzać ale ostateczne decyzje podejmuje pani samodzielnie. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeuta aby przyjrzeć się swoim postawom - co takiego dzieje się z panią, że jest pan iw jakiś sposób "zależna" od opinii rodziców. Pozdrawiam.