Brak szczepień przeciw żółtaczce a zabieg chirurgiczny

Czy szpital ma prawo odmówić wykonania planowanego zabiegu chirurgicznego, w przypadku braku szczepienia przeciw żółtaczce ? Jaka jest tego podstawa prawna? Jest to szczepienie odpłatne, zalecane .

Szpital nie ma prawa odmówić zabiegu bez uprzedniego szczepienia na WZW. Obowiązkiem szpitala jest dopilnowanie, żeby nie zarazić pacjenta żadną chorobą ( WZW typ B i C HIV itp). Trzeba jednak pomyśleć o własnym interesie. Żadne odszkodowanie pieniężne od szpitala nie przywróci zdrowia. Jeśli można zalecam się zaszczepić.