Brak typowych cech dojrzewania - czy stosować suplementy diety?

Mam 15 lat. Zacząłem ćwiczyć od roku, a intensywnie od ok. połowy. Martwię się, że nie mam wystarczającego charakterystycznego niskiego męskiego głosu i wydaje mi się, że mam mniej siły niż rówieśnicy. Zacząłem brać od tygodnia suplement diety T*** , czy to mi pomoże? Znalazłem informacje, że nadmiar testosteronu powoduje niepłodność. A może moje problemy powoduje cotygodniowa masturbacja? W końcu plemniki potrzebują miesiąc czasu na pełne dojrzewanie. Czy możliwe jest, że przez masturbację nie mam w pełni męskich cech? Muszę dodać, że nie mam wystarczającej ilości spermy i nie mam wystarczającego ciśnienia wytrysku nasienia. Czy stosowanie tego suplementu może u mnie wywołać niepłodność? Sprawa jest dla mnie bardzo krępująca i ważna. Proszę o odpowiedź.
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Pierwszym problemem, o którym piszesz jest obawa o to, że nie masz wystarczająco męskiego głosu i spodziewanie dużej siły mięśniowej. Weź jednak pod uwagę, że nie każdy dojrzewa w tym samym tempie, a pomiędzy osobami w tym samym wieku mogą występować znaczne różnice w rozwoju cech płciowych. Powody do obaw można by mieć wtedy, gdy nie pojawiłyby się u Ciebie żadne oznaki dojrzewania – owłosienie w okolicy łonowej czy rozwój prącia – z Twojego opisu nie wynika jednak nic takiego.
Stosowanie opisywanych przez Ciebie suplementów diety jest przeciwwskazane u osób poniżej 18 r.ż. Nie ma żadnego powodu, abyś miał je stosować, jeśli Twój organizm rozwija się prawidłowo.
Masturbacja również nie wpływa na czas pojawienia się mutacji głosu i nie jest w stanie w żaden sposób przyspieszyć ani opóźnić dojrzewania.
Plemniki potrzebują nawet więcej czasu niż miesiąc na osiągnięcie dojrzałości. Szacuje się, że jest to około 72 dni. Nie ma to jednak związku ani z masturbacją ani z dojrzewaniem. Plemniki są ciągle produkowane w Twoich jądrach. Nie jest to proces, w którym jedna partia plemników zostaje wyprodukowana, czeka 72 dni aż osiągnie dojrzałość, aby w końcu zostać wydalona. W rzeczywistości kiedy jedne plemniki są tworzone, inne dojrzewają, a jeszcze inne w czasie masturbacji czy współżycia zostają wydalone. Produkujesz je cały czas.
Obawy odnośnie nieodpowiedniej ilości spermy są bardzo często nieuzasadnione. Normalna ilość ejakulatu to 2,5-5 mm. Niezdrowe wyobrażenia na temat jej ilości lub siły wytrysku mają zwykle źródło w materiałach o treści pornograficznej, które zwykle niewiele wspólnego mają z rzeczywistością.
Zachęcam więc do odstawienia suplementu i większej cierpliwości. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z lekarzem pediatrą, który dokładnie oceni, czy osiągnąłeś odpowiedni stopień dojrzałości.