Brak umiejętności wybaczenia ojcu alkoholikowi

nie umiem wybaczyc ojcu, ze nie kochal mnie i mojej mamy (zmarla bardzo nieszczesliwa kilka lat temu bedac slaba, byla czesto ofiara w w zwaizku z tata) i ja nie umiem tego dziecinstwa i jego stosunku do mamy wybaczyc. Byc moze moglbym gdyby on byl zdolny do uczciwej rozmowy, ale nie jest bo jego ego nie znosi zadnej nawet konstruktywnej badz uczciwej krytyki. Wiec nie mam w nim partnera do pogodzenia sie. Chcialbym uporac sie z tym sam, ale nie umiem. Czuje zal i wiem ze to nie jest pozytywne.

Dzień dobry,

Może Pan skorzystać z pomocy w np.: Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie również oferowana jest pomoc bliskim osobie uzależnionej. Bądź (prywatnie) znaleźć psychoterapeutę w swojej okolicy i udać się na konsultację.

Być może "nie jest pozytywne" ale może być uzasadnione. Jeśli zależy Panu na uporaniu się z tym tematem sugeruję rozpoczęcie terapii. Osoby pochodzące z rodzin w których istniał problem alkoholowy na ogół mają do przepracowania wiele trudnych emocji. Psychoterapeuta może Panu z tym pomóc.

http://www.gabinetzmian.pl

Dzień dobry,
Problem, który Pan opisuje jest bardzo poważny i ważne, że szuka Pan pomocy.
Brak przebaczenia najczęściej niszczy nie osobę w stosunku do której żywimy te emocje, ale najbardziej tę osobę, która ucierpiała. W tej sytuacji Pana.
Pisze Pan o tym, że na ten moment nie widzi Pan możliwości rozmowy z ojcem. Ważne, by jednak rozróżnić tutaj przebaczenie i pogodzenie. To są dwie różne rzeczy. Przebaczenie odbywa się w naszym sercu i ma na celu uwolnienie się spod wpływu tych sytuacji, których doświadczyliśmy (np. w dzieciństwie). Pogodzenie natomiast dotyczy dwóch osób i nie zawsze jest realne do wykonania. Pogodzenie bez przebaczenia nie jest możliwe. Stąd warto zacząć od siebie i zadbać o swoje zdrowie, także swoje emocje. Aby to zrobić ważne, by udać się do specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Zapewne wiele Pana myśli i uczuć krąży wokół sytuacji, które się wydarzyły, wokół tego, jaki Pana ojciec jest obecnie. Podczas pracy ze specjalistą przepracuje Pan te sytuacje, które miały miejsce w dzieciństwie, a które ciężko Panu przebaczyć. Przepracować to nie znaczy je zapomnieć, ale sprawić, by nie miały one takiego wpływu na Pana życie, jak obecnie. Doprowadzi to Pana do przebaczenia ojcu w swoim sercu, aby poczuć pokój.
Pozdrawiam,
Małgorzata Kalisz