Brak USG w 2 miesiącu ciąży i obumarcie płodu

Czy ginekolog powinien robić USG w drugim miesiącu ciąży ? Bo ja miałam tylko w 6 tygodniu i wszystko było ok .. potem chodziłam do ginekolog i w 9 tyg założyła mi kartę ciąży i mówiła że wszystko w porządku . W 13 tygodniu ciąży dowiedziałam się że zarodek nie żył już w 8 tyg . Jak można być tak bezmyślnym ? Byłam w szpitalu na zabiegu i napisane mam na kartce : Ciąża obumarła . Brak pęcherzyka żółtkowego . Dlaczego tak jest ? Nie mogę tego zrozumieć :(

Obowiązkowo USG ciąży powinno być wykonane w 13 tyg ciąży. Wcześniej można wykonać ale zależy to od dobrej woli ginekologa.

Czasem wczesna ciąża obumiera i ulega resorbcji. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie to się stało bo wielkość zarodka może p;o kilku tygodniach być mniejsza niż w chwili obumarcia. Badanie ginekologiczne też nie jest do końca dokładne- przecież nie ma mozliwości żadnych pomiarów w tym czasie, a wg. zaleceń Towarzystwa Ginekologicznego w czasie ciąży wskazane jest wykonanie trzech badań USG- pierwsze przypada między 10 a 14 tygodniem ciąży. Przyczyny obumarcia ciąży mogą być różne, ale trudno mówić tu o bezmyślności lekarza.