Brak ustąpienia objawów depresji pomimo leczenia

Witam, od kilku lat zmagam się z depresją, mimo tego że byłem leczony objawy nigdy do końca nie ustąpiły. Skończyłem dobre studia i obecnie pracuje na uczelni i pomagam w badaniach naukowych na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Ponadto przygotowuję się na studia medyczne. Czuję się w pewnym sensie oszukany, ponieważ mam dość słuchania że jest wiele efektywnych metod na wyjście z depresji, wiedząc że żadna do tej pory nie pomogła wystarczająco. Wiem że nie mogę tak żyć.

Witam Pana,

Trudno mi odpowiedzieć na Pana pytanie, gdyż mam zbyt mało danych medycznych. Nie podaje Pan, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe- mogą być czynnikiem podtrzymującym depresję .Nie podał Pan, czy kiedykolwiek uczestniczył Pan w psychoterapii. Często czynniki psychologiczne warunkują brak pełnych efektów terapii farmakologicznej. Dużo też zależy od Pana relacji z innymi ludzmi. Jakie są? Czy sa? Czy stanowią dla Pana źródło oparcia. A może skupił się Pan głównie na nauce i pracy. Koncentrowanie się jedynie na zawodowej stronie życia może w dłuższej perspektywie powodować niepełną/ brak życiowej satysfakcji. Proszę omówić uwarunkowania farmakologicznych metod terapii depresji z Pana psychiatrą prowadzącym/ ewentualnie poprosić o drugą opinię u innego lekarza. Psychiatra powinien też ocenić wskazania do psychoterapii oraz skierować Pana na psychoterapię jako metodę uzupełniającą kurację farmakologiczną. Jeśli ma Pan trudności w relacjach społecznych- warto rozważyć pschoterapię grupową

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pan uzyskać w ramach NFZ (np.: PZP) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wg miejscowości.

Witam,
W Pana pytaniu jest niestety zbyt mało informacji by móc sformułować konkretną odpowiedź. Czy podejmował Pan próby leczenia farmakologicznego? Czy leki były odpowiednio dobrane? Czy stosował się Pan do zleceń lekarza? Czy w przypadku braku efektu zasiegnał Pan drugiej opinii? Czy podjął Pan psychoterapię?
Zachęcam do osobistego kontaktu z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą by podjąć leczenie.
Pozdrawiam