Brak własnej akceptacji

Witam. Mam 16 lat. Mój problem polega na kompletnym braku akceptacji siebie. Nie potrafię pokochać siebie taką jaka jestem. Jeśli nie kocham siebie, nie mogę ofiarować miłości innym... bo nie mam jej w sobie. Mam natomiast krytyczny stosunek do siebie i swojego wyglądu. Widzę osoby, które imponują mi wyglądem, charakterem i staram się je naśladować. Boję się,że jeśli będę sobą zostanę odrzucona. Mam bardzo niską samoocenę.Proszę o pomoc.
16 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Brak samoakceptacji i niska samoocena zwykle idą ze sobą w parze. Warto zastanowić się nad przyczynami subiektywnie zaniżonego poczucia własnej wartości – czy to kwestia wychowania, braku ciepła i miłości ze strony rodziców, złych relacji z rówieśnikami, z powodu krytycznych ocen od osób znaczących, jakie słyszałaś na swój temat itp. To prawda, że jeśli nie pokocha się samego siebie (to nie ma nic wspólnego z egoizmem), to nie jest się w stanie kochać innych i tworzyć satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Niepotrzebnie koncentrujesz się na swoich słabych stronach, zauważasz tylko wady, deprecjonując zalety. To dodatkowo wpędza Cię w kompleksy. Niepotrzebnie też dokonujesz niekorzystnych dla siebie porównań społecznych. Pamiętaj, że nie ma ideałów, ale każdy z nas ma wiele zalet, z których może być dumny i których najpewniej wiele osób nam zazdrości. Jeżeli chcesz popracować nad swoją samooceną, pomyśl o konsultacji z psychologiem albo o udziale w treningach interpersonalnych. Zachęcam Cię też do przeczytania tekstów, w których znajdziesz wiele cennych rad, jak pracować nad swoją samooceną: Jak podnieść poczucie własnej wartości?, Jak pozbyć się kompleksów?
Pozdrawiam!

Dzień dobry,

poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam