Brak wskazywania palcem u 14-miesięcznego dziecka a autyzm

Czy nie wskazywanie palcem u 14 m-nego dziecka oznacza autyzm ? Ogolnie jest radosnym dzieciakiem. Lubi bawic sie w chowanego, w akuku. Pokazuje proste rzeczy, chociaz nie zawsze na zawolnaie: puk puk, pa pa , brawo. Nie ma problemow z jedzeniem.Ostatnio sam garnie sie do jedzenia lyzka. Mleko wypije tylko z butelki, soczki sam z niekapkow. Nie wskazuje pacem. Jak chce kawalek chleba to wyciaga reke i mowi "da" czasami uslysze "daj". Jak czegos nie dostanie to sie chwile powscieka i mu przejdzie
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się stwierdzić, czy Pani dziecko choruje na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Diagnoza autyzmu to skomplikowany proces, który polega na obserwacji dziecka, wywiadzie z rodzicami itp. Zazwyczaj w proces diagnostyczny zaangażowani są różni specjaliści – pedagog, psycholog, pediatra, neurolog, logopeda itp. Brak pojedynczej reakcji u dziecka nie przesądza o autyzmie. Napisała Pani, że dziecko nie wskazuje palcem, ale jeżeli czegoś pragnie, wyciąga rączkę i mówi „da” albo „daj”. Nie wydaje mi się zatem, by brak wskazywania palcem był symptomem rozwoju zaburzeń autystycznych. Na stronie Fundacji SYNAPSIS (która fachowo zajmuje się dziećmi autystycznymi i ich rodzinami) wymienione są umiejętności, jakie powinien posiadać ponad roczny brzdąc. Co powinno umieć roczne dziecko? Powinno umieć wypowiedzieć pierwsze słowa (mama, tata, dada), powinno przerwać czynność na słowa „Nie wolno!” i patrzeć na mamę, która kiwa palcem, powinno potrafić naśladować proste gesty, powtarzać czynność, za którą jest chwalone, powinno umieć wskazać na sobie i na mamie, gdzie jest nosek i buzia, powinno reagować na własne imię, bawić się chętnie w chowanego, potrafić zrobić „papa”. Jeżeli z części tych aktywności dziecko się wycofało albo nie opanowało ich, to warto skontaktować się ze specjalistą. Na podstawie jednak Pani listu nie wydaje mi się, żeby dzieci rozwijało się nieprawidłowo. Jeżeli jednak ma Pani jakieś wątpliwości, można to sprawdzić, np. u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam!

Witam
Wskazywanie palcem pojawia się u dzieci ok 10-11 m życia. Autyzm jednak diagnozuje się na podstawie współwystępowania wielu zaburzeń. Pamiętać musimy jednak, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i niekoniecznie książkowo  Dla pewności proponuję wizytę u specjalisty, który dokładnie przyjrzy się dziecku i będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania.
Bardzo dobrze, że uważnie obserwuje Pani swojego maluszka w ten sposób może Pani w odpowiedni sposób zadbać o jego rozwój.
Pozdrawiam
Ewa Ulrich