Brak wskazywania palcem u rocznego dziecka

witam, moja corka ma roczek i troche niepokoi mnie ze ona nie wskazuje jeszcze palcem, pytana gdzie jest mama skieruje wzrok ale paluszkiem nie wskaze. mala ma obnizone napiecie. mowi duzo ale wydaje mi sie ze bez zrozumienia, mama , tata, baba, daj... sa to slowa wypowiadane ale nie kierowane do konkretnej osoby... czy powinnam sie martwic? czy sa jakies specjalne cwiczenia ktore mozna by u nas zastosowac?

Motywujące dla dziecka może być czasem "dopytywanie" i zachęcanie by pokazała, że coś chce, zamiast "domyślania się" zanim dziecko sprecyzuje jakoś prośbę (wiem, że takie domyślanie się wynika z miłości i z tego, że jako mama rozumie Pani swoją małą, ale to powoduje, że dostając to, czego potrzebuje, córcia nie ma potrzeby zakomunikowania i pokazania tego). Ważne jednak by takie ćwiczenie nie trwało zbyt długo i nie doprowadziło do frustracji malca i rezygnacji.
Gdyby była Pani mocno zaniepokojona, albo pojawiłyby się jakieś inne trudności można na początek skonsultować się z logopedą.

Według skali Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej (normy z lat 90. ubiegłego wieku) połowa dzieci posiada umiejętność wskazywania palcem w wieku 11,5 miesiąca. Jednak większość dzieci (95%) uczy się tego do końca 16 miesiąca życia.
Może Pani ćwiczyć z córką tę umiejętność, oglądając wspólnie - i wskazując, czy wręcz dotykając palcem - szczegóły jakiejś zabawki lub obrazki w książeczce (na tym etapie mało skomplikowane, jedna rzecz na jednej stronie).

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie ma jakiś specjalnych ćwiczeń. Trzeba uczyć takiej umiejętności najlepiej w zabawie ale też samemu ją stosować by dziecko mogło to zaobserwować. Być może córka potrzebuje więcej czasu na nabycie akurat tej umiejętności i ten czas trzeba jej dać.
Pozdrawiam AM