Brak wzrostu pęcherzyka ciążowego.

Witam, byłam u ginekologa 05.03.2010 r. i było widać pęcherzyk 6 mm, miałam robione badanie bhcg - wynik 1964. Ponownie poszłam do ginekologa po 11 dniach i nic się nie zmieniło. Nadal jest 6 mm, mimo że brałam D***. Błagam o pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Brak wzrostu pęcherzyka ciążowego, niestety, świadczy o zatrzymaniu rozwoju ciąży, co jest równoznaczne z jej utratą. Bardzo mi przykro. Jednocześnie pragnę podkreślić, że blisko 25% ciąż nie rozwija się prawidłowo, a tylko co o dziesiątej takiej ciąży się dowiadujemy. Niestety, tym razem Pani tego doświadczyła. Pragnę też podkreślić, że w zdecydowanej większości pojedyńcza utrata ciąży nie świadczy o żadnym przewlekłym problemie z donoszeniem ciąży i kobiety po poronieniu w większości w kolejnej ciąży rodzą zdrowe dzieci.

Postępowanie w tej sytuacji zależy od tego czy do 8-ego tygodnia ciąży wg miesiączki dojdzie do samoistnego poronienia, czy też się ono zatrzyma. W tej drugiej sytuacji należy wykonać zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy. Jest to zabieg względnie bezpieczny i nie wpływający znacząco na przyszłe ciąże. O kolejną ciążę należy się starać wg zaleceń od pół roku do dwóch lat po poronieniu.

Proszę być dobrej myśli. W tej sytuacji, proszę oczywiście zgłosić się do swojego ginekologa w celu powtórnego zbadania i zaplanowania dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.