Brak zaufania do terapeuty

Moja terapia utkwiła w miejscu. Lubię terapeutkę ale nie potrafię jej zaufać i szczerze rozmawiać. Wstydzę się ,kłamię żeby nie wyjść za totalne zero. Chodzę tam tylko po to by ją zobaczyć, a nie po to by coś zmieniać,a wiem ,że nie o to chodzi. Boję się ,że się do niej przywiąże a potem będzie koniec,Jest jedyną osobą z która mogę porozmawiać i która daje mi uwagę której tak bardzo potrzebuję. Czy zakończyć tą terapię ? Wstydzę się jej przyznać do tego co tutaj napisałam..

Pierwsze pytanie - co Pani przeszkadza w pełnym zaufaniu terapeucie? Spotkania, na które Pani uczęszcza mają swój konkretny cel - doprowadzić do poprawy Pani stanu. Jeżeli jest Pani niezmotywowana i nie ufa w pełni terapeucie - rzeczywiście nic z tego nie wyjdzie, bo terapeuta nie wie nad czym i w jaki sposób ma pracować z Panią. Terapia jest od tego, aby przepracować problemy, nauczyć się nowych wzorców myślenia i postępowania, i także do tego aby testować te nowe rozwiązania. Brak zaufania terapeucie może wynikać ze strachu przed tym testowaniem. Polecam otworzyć się i powiedzieć terapeucie, że ma Pani problem z zaufaniem do niego - to może dużo wnieść do tej terapii. Powodzenia!

Dzień dobry,
proszę się zastanowić co spowodowało, że nie ufa Pani swojej terapeutce.
Psycholog / terapeuta to zawody zaufania publicznego to znaczy, że wszytko o czym Pani powie w trakcie konsultacji, zostanie tylko między Wami.
Psychoterapeuta nie może oceniać swojego klienta, jego sposobu myślenia, przekonań itd. Z tego co Pani napisała, tego się właśnie Pani obawia.
Proszę zaufać swojej terapeutce i powiedzieć jej o swoich obawach, z pewnością informacja taka przyczyni się do lepszych efektów terapeutycznych.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl

W takiej sytuacji najkorzystniej jest powiedzenie terapeutce o braku zaufania do niej, aby rozważyć co jest przyczyną braku zaufania, być może jest to pani reakcja na skojarzenia z czymś co posiada terapeutka. Szczere wypowiedzenie tego co pani odczuwa łączy się z otwartością i szczerością wobec siebie.

Dzień dobry, myślę że to bardzo ważne co odczuwa pani względem terapeutki i powinna jej pani o tym opowiedzieć - to przecież jeden z najważniejszych elementów terapii - relacja terapeutyczna i to jak się pani w niej zachowuje. Zachęcam panią do opowiedzenia terapeutce tego co napisała pani powyżej. Pozdrawiam.