Brązowa wydzielina w ciąży - czy to niebezpieczne?

Witam. Jestem w 5. tygodniu ciąży. 5 dni temu zauważyłam brązową wydzielinę z szyjki. Ta wydzielina czasem ma kolor brązowy, czasem lekko czerwony. Nie mam jej jak się podcieram ani na podpasce, tylko jak włożę palec do pochwy. Proszę o odpowiedź: czy to może być poronienie?

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma powodów do niepokoju. Poronienie wiąże się z obfitym krwawieniem, któremu towarzyszy zwykle kurczowy ból w podbrzuszu. We wczesnej ciąży zupełnie naturalne są natomiast skąpe plamienia, szczególnie w terminach, w których wystąpiłaby miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Pani jest akurat na takim etapie (5. tydzień).

Gdyby krew zaczełą wydostawać się na zewnątrz (pojawiłyby się plamienia) i stan ten przedłużał się powyżej 10 dni, proszę skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Możliwe również, że ma Pani nadżerkę lub polip, które także mogą powodować podkrwawianie.

Niebyt silne bóle w podbrzuszu również są w pierwszym trymestrze normalne, proszę więc nie niepokoić się, gdyby się pojawiły. Związane są one z powiększaniem się ciężarnej macicy.

Pozdrawiam serdecznie!