Brązowa wydzielina z pochwy i nieprzyjemny zapach - czy są to objawy bezpłodności?

Witam! Mam na imię Angelika, mam 28 lat. Od około 2 lat staram się z mężem o dziecko - bezskutecznie. Byłam u niejednego ginekologa i żaden mi nie umie pomóc. Leczyłam się nawet u takiego, co zajmuje się bezpośrednio bezpłodnością, ale też nie dał sobie rady. Tracę powoli nadzieję na to, że będę miała dziecko. Miesiączki mam regularne: co 30 lub 28 dni. W trakcie uprawiania sexu z mężem czuję ból brzucha w samym dole. Po około i po 6 dniach po stosunku zaczęła mi się pojawiać czekoladowa wydzielina z pochwy i bardzo nieprzyjemny zapach. Co to może oznaczać? Czy to jest coś bardzo poważnego, zwłaszcza że nigdy nie miałam tak jak teraz? Czy to może być objaw ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Szkoda, że Pani nie napisała jakie badania zostały już przeprowadzone w ramach przebytej diagnostyki niepłodności oraz jakie dalsze postępowanie zalecił lekarz. Jeśli ma Pani regularne cykle płciowe, to powinno istnieć dla Pani wyjście, choćby miało być to IVF. Po dwóch latach bezowocnych starań nie należy liczyć na cud, tylko dalej szukać przyczyny niepłodności. Jeśli obecny lekarz nie jest w stanie pomóc, można pomyśleć o jego zmianie. Poznanie przyczyny to już połowa sukcesu, w sytuacji niepłodności.

Ból w czasie stosunku, o ile towarzyszy Pani od dawna może wskazywać na endometriozę, której lekarz nie widzi w czasie badania USG. Endometrioza może powodować niedrożność jajowodów, przyczyniając się do niepłodności. Jeśli nie miała Pani badanej drożności jajowodów, to warto to zrobić.

Obecna wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu oznacza stan zapalny. Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który przepisze odpowiednie globulki na wyleczenie tego stanu.

Pozdrawiam serdecznie!