Brązowa wydzielina z pochwy po zakończeniu karmienia piersią

Witam.
13 stycznia 2010 urodziłam chłopczyka przez cesarskie cięcie, nie karmię już go piersią, więc zaczęłam miesiączkować. Pierwszego okresu po porodzie dostałam 23 kwietnia i trwała 6 dni. Następnie 5 maja zauważyłam brązową wydzielinę z pochwy.

Na badaniu kontrolnym miesiąc po porodzie ginekolog powiedziałam mi, że jest ok. Czym to może być spowodowane? A może jest to normalne zjawisko po porodzie? Czy mam się czego obawiać?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Po zakończeniu karmienia piersią, sytuacja jest podobna, jak po zakończeniu terapii antykoncepcyjnej. W czasie do ok. 6 miesięcy mogą występować u niektórych kobiet plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, a także nieregularność cyklu. Z upływem czasu powinny one zmniejszać swoje nasilenie. Jeśli do tego nie dochodzi w ciągu pół roku lub się nasilają należy zgłosić się do ginekologa w celu zbadania. W skrajnych przypadkach konieczne jest dokonanie zabiegu abrazji diagnostycznej jamy i kanału szyjki macicy w celu oceny histopatologicznej błony śluzowej macicy. W Pani przypadku jest jeszcze za wcześnie na niepokój, w związku z tym, że lekarz ginekolog nie znalazł nic niepokojącego w badaniu, należy uznać to za zjawisko normalne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.