Brązowa wydzielina zamiast miesiączki - czy to przez alkohol?

Witam.
Niepokoi mnie brązowa wydzielina, która pojawiła mi się 2 dni temu, a okres nie. 9.12 współżyłam pierwszy raz w życiu ze swoim partnerem (użyliśmy prezerwatywę), potem jeszcze 11.12, 13.12 i 18.12. (za każdym razem również z zabezpieczeniem, podczas stosunku na pewno prezerwatywa się nie uszkodziła), natomiast zauważyłam trochę krwi na bieliźnie po tym ostatnim stosunku (18.12), następnego dnia tą brązową (lekko różową) wydzielinę, okresu nadal nie mam. Ostatni okres skończył mi się około 13 - 14.11. Mam długie cykle (34 dni).
Dodam, że nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Wcześniej czasami zdarzało się takie plamienie, ale okres się pojawiał. Ostatnimi czasy piję sporo mocnego alkoholu, może to ma wpływ? Co te objawy oznaczają?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Alkohol i mało higieniczny tryb życia mogą mieć wpływ na opóźnienie miesiączki. Podobnie jak osłabienie organizmu spowodowane infekcją czy drastycznym odchudzaniem. Powinna Pani jednak wykluczyć również możliwość ciąży testem z moczu. Jeśli takie zaburzenia cyklu płciowego będą się powtarzać w przyszłości powinna się Pani skonsultować ze swoim ginekologiem. Może być to niedomoga lutealna, PCOS czy inne schorzenie o podłożu hormonalnym. Same plamienia mogą być też spowodowane innymi schorzeniami ginekologicznymi jak nadżerka czy endometrioza, a opóźnienie miesiączki być jedynie zbiegiem okoliczności.

Pozdrawiam serdecznie!