Brązowa wydzielina zamiast miesiączki. Dlaczego tak jest?

Witam.

Od tygodnia zamiast prawidłowego okresu mam tylko samą brązowa wydzelinę. Co to może być? Niepokoi mnie to bardzo.

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam Ola

Witam!

Brązowa wydzielina to objaw niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. Oznacza to, że miesiączka jest bardziej skąpa niż poprzednie. Może to być objawem zaburzeń hormonalnych dotyczących przysadki, jajników, tarczycy lub nadnerczy. Powodem może być również brak owulacji w danym cyklu (nie we wszystkich cyklach zachodzi jajeczkowanie).

Jeżeli istnieje szansa, że zaszła Pani w ciążę, takie plamienia mogą być objawem np. zbyt małego stężenia progesteronu lub innych zaburzeń związanych z wczesną ciążą. Wówczas należy wykonać test ciążowy i jeżeli wypadnie pozytywnie zgłosić się do lekarza ginekologa.

Jeżeli nie jest Pani w ciąży a podobne objawy wystąpią w kolejnych cyklach, również należy udać się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Jeśli następne miesiączki będą prawidłowe, nie ma powodu do niepokoju.