Brązowa wydzielina zamiast okresu

Mam 17 lat. Mój okres nie był nigdy zbyt regularny. I właśnie z tym mam problem. 8 grudnia zauważyłam, że wydziela mi się brązowa wydzielina z pochwy. Myślałam, że następnego dnia dostanę okres, ale tak się nie stało. Trwało to 3 dni. Wczoraj, 3 stycznia, historia się powtórzyła, znów ta sama brązowa wydzielina bez okresu. Dodam, że wcześniej miesiączkowałam raczej normalnie, ale nieregularnie. Ostatnie miesiączki miałam we wrześniu i w październiku. Po czym pojawiły się, tak jak już wspomniałam, same brązowe wydzieliny. Nie przyjmuję żadnych leków. Dodam też, że jeszcze nie współżyłam z chłopakiem, jestem dziewicą. Pomocy. Co to może być? Czy to może tylko takie przejściowe i czy normalny okres wróci?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli sytuacja powtórzy się w następnym miesiącu, radzę udać się do ginekologa. Niewykluczone, że konieczne będą badania hormonalne i badanie ginekologiczne (oczywiście w zakresie, w jakim możliwe jest badanie dziewicy) i USG. Najprawdopdobniej jest to jednak chwilowe zaburzenie, związane z nie do końca jeszcze dojrzałym układem podwzgórze-przysadka-jajnik (hormonalnym) i wszystko się unormuje w ciągu najbliższych miesięcy, ewentualnie lat. Skąpe miesiączki mogą być wywołane też m.in. odchudzanie, stres czy też zmianę klimatu.

Pozdrawiam serdecznie!