Brązowe krwawienie

Witam! Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej pierwszą miesiączkę dostałam po 49 dniach. Teraz, po 30 dniach, myślałam, że dostałam miesiączkę, ale nie wiem, jak to nazwać. Brzuch mnie boli jak podczas okresu, noszę podpaskę, ale krwawienie mam brązowe. Czy to jakieś zaburzenie po odstawieniu antykoncepcji? W ciąży raczej nie jestem, bo zabezpieczaliśmy się prezerwatywą. Takie „brązowe krwawienie'' mam już trzeci dzień. Nie jest to plamienie, do którego wystarczyła tylko wkładka. Na papierze i podpasce widzę, że jest to takie jak miesiączka, usuwana jest błona śluzowa macicy, ale jednak nie jest to czerwona krew, a brązowa... Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Bardzo możliwe, że skąpe krwawienie, które Pani obserwuje, wywołane jest zaburzeniami hormonalnymi powstałymi po odstawieniu antykoncepcji. Stan taki może utrzymywać się nawet do pół roku, nie będąc jeszcze patologią. Możliwe, że lada dzień pojawi się miesiączka.

W czasie tych kilku miesięcy miesiączki mogą być nieregularne, może występować plamienie śródcykliczne. Jeśliby jednak krwawienie przedłużało się do kilkunastu dni i/lub było wyjątkowo obfite, proszę udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko powstania niedokrwistości.

Pani dolegliwości mogą również być również spowodowane nadżerką szyjki macicy – ewentualność taką może ocenić lekarz ginekolog w badaniu we wziernikach.

Pozdrawiam serdecznie!