Brązowe plamienia przed okresem przy dwurożnej macicy

Witam,
od 4 lat mam brązowe plamienia przed miesiączką (miesiączkę mam regularną co 28 dni), przeszłam wszystkie badania hormonalne - hormonów płciowych i tarczycy, przeszłam również histeroskopię, z której wynikało, że usunięto mi polipa oraz że mam dwurożną macicę.

Przeszłam 2 ciąże tzw. biochemiczne. Dodam, że od 2 lat staram się o dziecko. Byłam u 5 lekarzy, wszyscy komentują moje wyniki, że jestem zdrowa i taka moja uroda. Ostatnie trzy miesiące przyjmowałam preparat z progesteronem, który także nic nie pomógł na plamienia.
Jaka może być przyczyna tych plamień? Ja już tracę nadzieje na ciąże i również normalne życie, bo łącznie plamienia i później miesiączką trwa to ok 2 tyg.
Proszę o radę

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pani przypadek nie jest z pewnością prosty. Plamienia w drugiej fazie cyklu są typowym objawem niewydolności ciałka zółtego (zbyt niskie stężenie progesteronu).  Leczenie tego stanu polega na suplementacji tego hormonu, tak jak to już Pani zlecono. Skoro nie ma rezultatów takiego postępowania, to znaczy, że być może zastosowana dawka hormonu jest zbyt niska (proszę omówić to ze swoim lekarzem).
Straty wczesnej ciąży, które Pani przeżyła, mogły być związane z zaburzeniami hormonalnymi, na które Pani cierpi. Jeśli miały one miejsce przed rozpoczęciem przyjmowania synetetycznego progesteronu, to istnieje duża szansa, że kolejna ciąża przebiegać będzie zupełnie prawidłowo (pod warunkiem utrzymania przyjmowania leku), pomimo utrzymywania się plamień w drugiej fazie cyklu.
Życzę powodzenia w staraniach i pozdrawiam serdecznie!