Brązowe plamienia po miesiączce

Od paru lat mam skąpy okres trwający dwa dni. A od kilku miesięcy 2 dni po skończonym okresie (przez te dwa dni nie ma już żadnej wydzieliny) pojawiają się znowu brązowe plamienia o bardzo intensywnym i nieprzyjemnym zapachu i trwa to około 2 dni. Czasem te plamienia są bardzo wodniste, jasnobrązowe, ale zapach jest mocny, czasem są wręcz brunatne. Czy to może być jakiś stan zapalny? Jeśli tak, to dlaczego tylko przez dwa dni w miesiącu?

Witam serdecznie!

Ze względu na nawracający charakter dolegliwości infekcja jest bardzo mało prawdopodobna. Zmiana charakteru miesiączki może jednak sugerować patologię w obrębie dróg rodnych, którą należałoby jak najszybciej wyjaśnić. Do najczęstszych zalicza się endometriozę, nadżerkę (choć tu dominuje plamienie kontaktowe) oraz polip szyjki macicy. Możliwe jest również, że opisywane plamienie jest jedynie wydłużoną miesiączką. Jej kolor i zapach mógłby wtedy świadczyć o zachodzeniu hemolizy krwi, procesu rozkładu krwi (krew ciemnieje i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć).
Zdecydowanie zachęcam do wizyty u ginekologa.
Pozdrawiam!