Brązowe plamienia po odstawieniu tabletek: czy są normalne?

Witam. W grudniu odstawiłam tabletki anty. Po odstawieniu nastapił po 3 dniach okres, potem w styczniu, zamiast okresu było tygodniowe plamienie, raz brązowe, a raz brązowo - czerwone. Natomiast pod koniec lutego nastąpiło plamienie brązowe. Czytałam, że może takie coś nastąpić po odstawieniu tabletek, ponieważ organizm dochodzi do siebie. Czy jest to normalne? Dodam, że plamienia występują w terminie, kiedy powinnam dostać okres. W styczniu brałam antybiotyk i dużo lekarstw z powodu choroby oraz miałam trochę stresów.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jednym z działań ubocznych odstawienia dosustnej antykoncepcji hormonalnej jest występowanie brązowych plamień. Może również dojść do rozregulowania cyklu. Taki stan może trwać nawet do pół roku od odstawinia pigułek. Wiąże się to z regulacją gospodarki hormonalnej. Warto jednak, by nieprawidłowości skontrolował lekarz specjalista ginekolog w celu wykluczenia podłoża chorobowego problemu.