Brązowe plamienie zamiast okresu

Witam, mam pytanie i bardzo proszę o szybką odpowiedź. Strasznie się martwię, bo takiego objawu nigdy nie miałam. W tym miesiącu zamiast okresu wystąpiło u mnie brązowe plamienie. W ciąży nie jestem bo robiłam test i wyszedł negatywny. Brązowemu plamieniu towarzyszy mi ból jajników. Czym to może być spowodowane? Naczytałam się w internecie różnymi opiniami na ten temat i jestem zaniepokojona. Im więcej czytałam tym martwiłam się coraz więcej. Postanowiłam więc napisać do Państwa. Czy objaw brązowego plamienia może sugerować jakąś chorobę? Czy powinnam zgłosić się do lekarza? A może to samo minie? pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedz

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tej sytuacji należy zgłosić się do ginekologa oraz wykonać badanie USG. Prawdopodobnie jest to związane z wahaniami hormonalnymi, jednak nie mam możliwości wykluczenia innych przyczyn.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisana przez Panią sytuacji nie musi być związana z poważnymi problemami, ale jednak może – z tego właśnie względu wskazane byłoby skonsultowanie się z ginekologiem.

Nietypowe krwawienie z dróg rodnych może mieć wiele różnych przyczyn. Doprowadzić do takiej sytuacji mógł np. stan zapalny narządów miednicy mniejszej, ale i polip umiejscowiony w jamie macicy, mięśniaki, a także jeszcze wiele innych problemów. Aby móc postawić jakieś podejrzenie co do tego, jaka jest przyczyna Pani problemów, konieczne byłoby uściślenie kilku aspektów. Czy takiego typu plamienie wystąpiło u Pani kiedykolwiek wcześniej? Czy stosuje Pani hormonalne środki antykoncepcyjne? Czy poza tymi zjawiskami, które Pani opisała – czyli nietypowe plamienie oraz ból w rzucie jajników – pojawiają się u Pani jeszcze jakieś inne dolegliwości, takie jak np. gorączka, upławy, świąd w okolicy pochwy? Czy kiedykolwiek była Pani w ciąży?

Powyżej wymienionych zostało wiele pytań, a tak naprawdę postawić by ich można było z pewnością jeszcze więcej. Rzeczywiście więc najkorzystniej byłoby w Pani sytuacji udac się do ginekologa. Specjalista zebrałby z Panią wywiad lekarski, a także wykonałby badanie fizykalne. Możliwe, iż zostałoby u Pani przeprowadzone badanie USG dopochwowe, a oprócz tego mógłby u Pani zostać pobrany wymaz. Dokładne postępowanie uzależnione jest jednak od tego, jaką to przyczynę Pani problemu będzie podejrzewał ginekolog.