Brązowe plamy na skórze po depilacji rąk

Witam, 5 dni temu miałam robiona depilacje rąk(laser em diodowym) na mojej skórze zostały brązowe kropeczki, czy to jest efekt uboczny ? Czy te plamki(kropeczki) znikna?

Magdalena StusiĹska

Po zabiegu skóram może być zmieniona, naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach lub do 2–4 dni. W tym czasie skórę należy traktować bardzo delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów, ciało należy myć żelem bezmydłowym, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą; nie wolno stosować dezodorantów ani antyperspirantów (jeżeli depilacja dotyczyła pach), zamiast tego można stosować zasypkę lub kremy z alantoiną lub dekspantenolem. Po myciu skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób; preparaty o działaniu złuszczającym można stosować dopiero po upływie przynajmniej dwóch tygodni od zabiegu. Miejsc depilowanych przez dwa tygodnie po zabiegu nie można też opalać.

Witam serdecznie,
drobne przebarwienia powinny ustąpić wraz z odnową naskórka, chyba, że jest to wynik np. korzystania z solarium w międzyczasie.

Pozdrawiam,
ES

Do jednych z najczęstszych powikłań depilacji laserowej należą powierzchowne oparzenia naskórka oraz przebarwienia lub odbarwienia skóry (ok. 9% pacjentów) . Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest uzaleznione od naturalnej karnacji (im ciemniejsza tym większe ryzyko), lokalizacji depilowanych miejsc (najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są odsłonięte okolice takie jak nogi i ręce ), ekspozycja depilowanych miejsc na słońce w okresie przed i po zabiegu (opalanie skóry ) Średni czas trwania odczynu zapalnego oraz przebarwień po depilacji laserowej wynosi około 8 tygodni , natomiast odbarwienia utrzymują się zazwyczaj znacznie dłużej. Należy podkreślić, że jakkolwiek trwałe zmiany barwnikowe w skórze czy powstawanie blizn po depilacji laserowej należą do wyjątkowych rzadkości. Proponuję skonsultować się z lekarzem wykonującym zabieg celem wykluczenia ww. powikłań