Brązowo-krwiste upławy i ból podbrzusza

Witam! Mam 21 lat i w zeszłym miesiącu zauważyłam dziwne upławy, czasem zbite, ciemnobrązowe, innym razem z domieszką krwi, raczej bez wyraźnego zapachu. Dodatkowo boli mnie w dole brzucha. Myślałam, że po okresie wszystko wróci do normy, niestety tydzień po znów problem się pojawił i trwa cały czas.

Muszę zaznaczyć, że nie używam tabletek antykoncepcyjnych ani aktualnie żadnych innych leków, nigdy nie odbyłam stosunku z mężczyzną, czy przy pomocy zabawek, jedynie miała miejsce penetracja palcami. Nigdy nie miałam takich objawów i też nie przypominam sobie żeby miało miejsce coś nadzwyczajnego co mogło by nagle je wywołać. Byłam u ginekologa i na cytologii 1,5 roku temu. Wszystko w porządku. Zaszczepiłam się nawet na raka szyjki macicy. Okres mam raczej regularnie, bolesny w pierwszych dniach i dość długi, bo 7 dni. Wybiorę się na pewno do lekarza, ale nie w najbliższym czasie, dlatego proszę o podpowiedź, co to może być, czy powinnam się martwić? Pozdrawiam serdecznie! I dziękuję!

Witam!

Bolesne, długie miesiączki i bóle brzucha mogą być objawem endometriozy. To choroba polegająca ta występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza jej jamą, np. w obrębie jajników, jajowodów. Ponadto krwawienia międzymiesiączkowe towarzyszą zaburzeniom hormonalnym, zmianami w obrębie błony śluzowej macicy, zaburzeniom krzepnięcia krwi, zespołowi policystycznych jajników i chorobom ogólnoustrojowym.

W Pani wieku najbardziej prawdopodobne są wahania hormonalne. Jednak aby znaleźć przyczynę dolegliwości, należy udać się do lekarza ginekologa. Po dokładnym zebraniu wywiadu i badaniu ginekologicznym będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat dolegliwości i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.