Brązowy śluz po tabletce po

Witam!
Mam 17 lat. 2 tygodnie temu skończyła mi się miesiączka, współżyłam z moim partnerem, ale prezerwatywa nas zawiodła i musiałam przyjąć tzw. tabletkę "po". Tydzień później nie doszło do stosunku, ale tak, do pettingu. Był on dosyć agresywny i, szczerze mówiąc, bolesny.
Po wszystkim zauważyłam trochę krwi na bieliźnie, a teraz od tygodnia wydostaje się z mojej pochwy dziwny śluz. Zawsze jest jego dużo, ale tym razem jest ciemnobrązowy! Ma coś to wspólnego z moim życiem seksualnym, czy jest to raczej objaw jakiejś choroby?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej brązowawe plamienie wywołane jest przez "tabletkę po". Zawiera ona dużą dawkę hormonu. Kiedy jego poziom spada, błona śluzowa macicy może ulec złuszczeniu, co daje obraz krwawienia, podobnego do krwawienia z odstawienia, występującego podczas przerw między kolejnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych. Możliwe, że plamienie, które obserwujesz,  "zapowiada" takie właśnie krwawienie. Gdyby jednak podobne plamienia powtórzyły się w kolejnych cyklach, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Ten zbada Cię i oceni, czy nie masz nadżerki szyjki macicy lub polipa, albo też czy nie występują u Ciebie zaburzenia hormonalne.
Pozdrawiam!