Brodawczak na brodzie i choroba Crohna

U mojego chłopaka stwierdzono brodawczaka na brodzie- zrobiła mu się narośl a wcześniej zaciął się w tym miejscu przy goleniu. On ma problemy z jelitami- choruje na Crohna i bierze od 2 lat sterydy. Zastanawiamy się czy nie zaraził się ode mnie, gdyż na dziąśle w trzech miejscach czasami pojawia mi się okrągła ranka z białym nalotem I po jakimś czasie znika. Dermatolog zastosował u niego azot. W jaki sposób mogę sprawdzić czy ranki są przyczyna tej choroby lub co innego mogło nią być??

Piotr Pilarski

Myślę, że przyczyną jest zacięcie przy goleniu. Pani ranki to najprawdopodobniej afty i nie mogą się one przenieść na brodę.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Prawdopodobnie u Pani występują zmiany aftowe, natomiast u Pani chłopaka wygląda na zmiany wirusowe. Proszę koniecznie udać się do lekarza dermatologa.