Brunatno-czerwony stolec: jestem w ciąży i nie wiem czy powinnam się niepokoić?

Mam 38 lat i jestem w 19 tygodniu ciąży. Od kilku dni moje stolce są brunatno-czerwone, luźne. Jestem tym faktem mocno zaniepokojona. Ciąża rozwija się prawidłowo, morfologia wskazuje na lekką anemię, ogólnie czuję się dobrze. Nie biorę żadnych preparatów żelaza, za to piję sok z buraków. Dodam, że nigdy nie miałam z tym problemów. Co to może być? Jakie badania powinnam zrobić i czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Spożywanie soku z buraków może powodować zmianę zabarwienia stolca, jest to spowodowane zawartymi w tych warzywach barwnikami. Spożywanie warzyw zawierających barwniki porfirynowe może także powodować fałszywie dodatnie wyniki prób na krew utajoną w stolcu.

W opisanej sytuacji wydaje się, że nie ma powodu do niepokoju. Jednakże wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl