Brzydki zapach z ust a choroba

Czy brzydki zapach z ust może być objawem jakiejś choroby? Dbam o higienę - myję zęby.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Brzydki zapach z ust może być wynikiem choroby w tym min. refluksu żołądkowo-przełykowego. Proponuje jednak w pierwszej kolejności zgłosić się do stomatologa.

Witam
Najważniejsze w zwalczaniu przykrego zapachu z ust jest postawienie właściwej diagnozy co jest jego przyczyną. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest to kamień nazębny, którego usunięcie likwiduje problem. Z innych czynników należy wymienić palenie papierosów, picie alkoholu oraz niektóre potrawy (cebula, czosnek, sery), suchość jamy ustnej, zepsute zęby , chore migdałki, zatoki oraz cały szereg chorób wewnętrznych ( przewlekłe zapalenie oskrzeli, niekontrolowana cukrzyca, infekcja dróg oddechowych, wątroby lub nerek i zaburzenia trawienia, takie jak refluks i in.)
Z domowych sposobów likwidujących przykry zapach z ust polecam zieloną pietruszkę dodawaną do potraw, żucie ziaren kopru oraz picie zielonej herbaty. Natomiast z gotowych płynów do płukania j. ustnej polecam Meridol Halitosis.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Samo mycie zębów często nie wystarcza. Pytanie czy czyści Pan/Pani przestrzenie między zębami, czyści język? Często nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany zaleganiem pokarmu pomiędzy zębami i wynikającym z tego stanem zapalnym dziąsła. Brak odpowiedniej higieny języka też może być przyczyną opisanych problemów. Konieczna jest wizyta u stomatologa i dokładna diagnostyka.

Oczywiście, zła higiena jamy ustnej lub ciężkostrawna dieta to tylko jedna z możliwych przyczyn. Nieprzyjemny zapach z ust może być również objawem źle leczonej cukrzycy, zaburzonej gospodarki hormonalnej, schorzeń wątroby, nerek, dolegliwości laryngologicznych czy efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Jeśli po zabiegu higienizacji w gabinecie, przy jednoczesnym regularnym szczotkowaniu, nitkowaniu zębów oraz oczyszczaniu języka, przykry zapach nie mija, doradzam konsultację z gastrologiem lub laryngologiem.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl