Brzydkie słowa z ust 2-letniej córki

Witam mam pytanie. Moja 2 letnia corka, od pewnego czasu zaczela brzudko mowic mianowicie "glupia jestes" nie wazne czy to ktos z rodziny czy obcy , lub stojac w kolejce w sklepie klepnie kogos i mowi ze jest ktos glupi. Tlumacze corce ze nie wolno tak mowic ale ona nadal swoje. Czy ja mam reagowac na jej slowa czy nie mam zwracac uwagi i sama przestanie tak mowic.

Witam,
Prawdopodobnie córka "zauważyła" że dokładnie takie słowa zwracają uwagę innych dorosłych.Dziecko w tym wieku jeszcze nie ma odniesienia co do tego czy jest to dobre czy niewłaściwe.Owa obserwacja jest też podswiadoma, efekt w postaci zwrocenia uwagi jest nagrodą.
Można więc spróbować nie zwracać uwagi.Ryzyko jest jednak, wszak obcy ludzie np. w sklepie zwrócą, wiec strategia może okazać się nieskuteczna.Proponuje przeprowadzić rozmowę z zaangażowaniem percepcji wzrokowej, krótkiej aczkolwiek konkretnej.Można przygotować 2 kartki z buzia uśmiechniętą i smutną oraz"pudełko zapomnienia"-symboliczne miejsce do zostawienia brzydkich słów.W rozmowie można się bawić słowami , wskazując różne buzie.Na koniec ta smutną z zapisanymi dla Pani zamykamy w pudełku zapomnienia i ustalamy że tych słów nie będzie się używać.Oczywiście zawsze można w sytuacji gdy córka zacznie coś niewłaściwego mówić wracamy do ustaleń.Zawsze tez można coś dodać do pudełka -tj nowe słowo.Można tez wprowadzić jakąś nagrodę za przestrzeganie zasady.
pozdrawiam
Sylwia Nowak

Dzieci często używają słów, na dźwięk których dorośli reagują natychmiast, czyli dostają nagrodę w postaci uwagi zwłaszcza rodziców i pozostałych obserwatorów tego "przedstawienia". Owszem takie zachowanie może samo zaniknąć, jeśli pojawi się inny tj. zastępczy bodziec, który będzie spełniał tę samą funkcję /uwaga-to najcenniejsza nagroda/. W takiej sytuacji należy zastosować technikę wygaszającą uwagę przez ignorowanie, ale też-co jest skuteczniejsze i trwalsze przez wprowadzenie kodeksu rysunkowego i nagradzanie za stosowanie się do niego. Nagrody- ich rodzaj określamy wcześniej /słodycze, spacer, itp./ i przy 2 letnim dziecku rozliczamy w krótkim odstępie czasowym.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Czasem dobrą metodą jest zignorowanie po to by dziecko nauczyć, że nie w taki sposób zyskuje naszą uwagę. Można zareagować w sposób paradoksalny taki jakiego się dziecko nie spodziewa,np jesteś głupia i nasza cicha odpowiedz: Ok ale to będzie nasza tajemnicą.
Można spróbować nagradzać dziecko za pozytywne zachowanie czyli jeśli w sklepie zachowa się odpowiednio to otrzymuje pochwale czy drobną nagrodę, np mały cukierek.
Pozdrawiam AM