Brzydzę się swojej chudości

Witam. Od dłuższego czasu mam problem, dotyczący mojej wagi. Przy wzroście 196 cm ważę 58 kg. Płeć męska, 20 lat. Kości pokrywa skóra, nie mogę sobie z tym poradzić. Nie jem za wiele, ale jem wszystko. Wynika to m.in. z braku czasu. Dziennie zjadam jeden chleb i to wszystko. Teraz jakby to przyspieszyło, z tygodnia na tydzień czuję się coraz chudszy. Może ma na to wpływ moja psychika? Ma to jakiś związek z tym, że w życiu trudno mi jest sobie poradzić. Kiedy mam na głowie sam siebie... praca, szkoła, dom, wiele stresów z tym związanych... i wiele problemów. Brzydzę się siebie, patrząc w lustro, widząc jak chudo wyglądam. Coraz częściej się spotykam z pytaniami ludzi, czy nie jestem chory na coś... strasznie mnie to przytłacza, jest to w dużym stopniu kompleksem u mnie. Proszę o jakąś pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Myślę, że problem jest trochę złożony. W pierwszej kolejności proponowałabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać wszystkie niezbędne badania, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest Pan zdrowy. Wiele zaburzeń somatycznych może dawać takie objawy, warto byłoby to najpierw sprawdzić.

Kolejna rzecz to rozmowa z psychologiem. Ma Pan bardzo niskie poczucie własnej wartości. Warto byłoby również popracować nad regularnym trybem dnia i lepszym zarządzaniem czasem. Jeżeli problem ma podłoże psychologiczne, to psycholog również okaże się niezastąpiony. Proszę poszukać specjalisty, który zajmuje się zaburzeniami odżywiania lub psychoterapeuty behawioralno-poznawczego.

Trzeci krok to spotkanie z dietetykiem, który ustaliłby wraz z Panem optymalną dla Pana dietę.

Czwarty krok: samoakceptacja. Chudość chudością, ale są w Panu takie cechy, które Pan lubi. Proszę się nad nimi zastanowić. Jestem chudy, ale nie przeszkadza mi to w byciu... - proszę dokończyć to zdanie, uzupełniając je pozytywnymi cechami Pana osobowości (przynajmniej 10 różnych opcji zakończenia!).

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty (specjalistów).
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!