Budzę się i jem w nocy. Jak się od tego odzwyczaić?

Mam 30 lat i jestem kobietą. Od dziecka (około 13 lat) podjadałam w nocy. Ważę 56 kg, mam 164 cm wzrostu, ćwiczę 4 razy w tygodniu na stepperze około 60 minut. Do tej pory nie widziałam problemu w nocnym jedzeniu. Jest to dla mnie jednak coraz bardziej kłopotliwe i wydaje mi się nienormalne. Jeszcze pół roku temu wcinałam nocą słodycze np. kilka cukierków, ciastka. Jak nie zjadłam, to nie zasnęłam. Budzę się różnie, przeważnie około godziny 1-2 w nocy. Teraz zjadam jeden jogurt. Nie mogę się powstrzymać, w nocy budzę się czując ogromny głód lub z przyzwyczajenia i jem. W ubiegłym roku ważyłam 63 kg, od grudnia zmieniłam nawyki żywieniowe, nie mogę tylko przestać jeść w nocy i późnym wieczorem. Jem zazwyczaj normalne śniadanie, w pracy jem drugie, około godziny 16.00 obiad. Ponieważ studiuję daleko od miejsca zamieszkania nocuję w hotelu w weekendy i wtedy tam w większości przypadków nie jem nocą, nawet gdy budzę się głodna, potrafię się opanować, ale jest to zaledwie jedna noc. Nie mam cukrzycy, jedynie powiększone wole tarczycy. Nie przyjmuję żadnych leków. O co w tym chodzi? Chcę z tym skończyć. Jak się od tego odzwyczaić? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

sadzę, iz dopóki udaje się Pani utrzymać odpowiednią masę ciała, nie ma się czym martwić. Oczywiście jedzenie nocą nie jest właściwe, ponieważ wieczorem znacznie spowalnia się metabolizm i nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Z Pani relacji wynika, że jest Pani w stanie opanować nocne napady głodu. Jeżeli nie potrafii Pani jednak być w tym konsekwentna, to proponuję równomierne rozłożenie przyjmowanych w ciągu dnia posiłków i zjadanie treściwej, lekkostrawej, aczkolwiek kalorycznej kolacji. Powinno to zapobiec wzrostowi apetytu w nocy.

Odnosząc się do nadczynności tarczycy, o której Pani pisze - niewyrównana nadczynnośc, może być przyczyną wzmożonego apetytu.