Budzenie nocne u 10-miesięcznego dziecka

Moja córeczka (9,5 miesiąca) budzi sie w nocy co 1,5h. Spi niespokojnie. Zaczeło sie to po 5 miesiącu, wczesniej spala dobrze. Karmię ja piersią ale w dzien rowniez je inne posiłki: kaszki, zupki, deserki. Staram sie przed snem dawac jej kaszke ale nie zawsze chce albo je niewiele. W nocy je z piersi ale czaem chce sie tylko przytulic. Czy mozna tu cos poradzic, czy musze przeczekac? Coreczka ząbkuje ale dosyc łagodnie.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Czasowe trudności ze spaniem u niemowląt zdarzają się często i nie muszą zwiastować żadnych nieprawidłowości. Po prostu trzeba to przeczekać. Niewykluczone, że częste wybudzanie się córeczki ma związek z jej ząbkowaniem, chociaż w dzień dziewczynka nie przejawia widocznych objawów bólu, jak płacz, marudzenie, ślinienie się czy gorączka. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma innych symptomów, które sugerowałyby, że trzeba zacząć się niepokoić, to myślę, że wszystko jest w porządku. Być może Pani córeczka potrzebuje więcej poczucia bezpieczeństwa i ciepła, dlatego w nocy wybudza się, by wzięła ją Pani do siebie, blisko piersi. Jeżeli jednak sytuacja będzie się przedłużała i uniemożliwiała regenerujący sen Pani, jak i dziecku, proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Na podstawie opisanego zachowania u dziecka nie widzę podstaw do niepokoju.
Niestety u dzieci karmionych piersią tak się dzieje.
Aktualnie z tym problemem zgłasza się mnóstwo matek i nie stoi za tym faktem problem choroby .
Pozdrawiam ciepło