Budzenie nocne u 8-latka

Witam, moj synek osmiolatek od jakiegos czasu nie spi po nocach tzn budzi sie w nocy chce zeby swiatlo bylo zapalone i zasypia ale po godzinie znow sie budzi i nie moze spac. Jaki moze byc powod takiego zachowania, czasem spi z nami ale to tez malo skutkuje przespaniem calej nocy. Prosze o porade co robic.

Pytanie czy coś się wydarzyło w porze, w której maluszek się budzi? Mógł to być jakiś hałas, coś ścierpło czy się przyśniło i lęk się uogólnił? Czy coś ważnego wydarzyło się ostatnio w domu? Może jakaś zmiana (np rodzeństwo? przeprowadzka? śmierć kogoś bliskiego?)- maluszek może też na to tak reagować. Może to być także objaw lęków separacyjnych, które dzieci przeżywają. Można także spróbować podać maluszkowi wodę, sprawdzić temperaturę w pokoju (może np marznie albo się przegrzewa?). Na pewno warto rozmawiać i pytać synka, o przyczyny zadając o konkretne pytania (czyli zamiast: "co CI jest?". lepiej pytać "czy cie coś boli, co Cie boli?", czy się czegoś boisz, czego się boisz?" itp). Przyczyna może też być jakieś zasłyszane i źle zrozumiane zdanie, film czy bajka, rozmowy z rówieśnikami itp., które wywołuje u dziecka lęk. Rozmowa, dojście do przyczyn i wyjaśnienie może rozwiązać problem.

Witam. Niestety nie da się powiedzieć o co chodzi. Wymaga to dłuższego przyglądania się. Zachęcam do kontaktu z psychologiem. Prawdopodobnie coś go tam "gniecie" psychicznie, ale jeśli poza tym nic się nie dzieje złego to nie ma co ZA BARDZO się przejmować.
Magdalena Brabec