Budzenie się co godzinę u 9-miesięcznego dziecka

Witam,moja 9 miesieczna córka bardzo często budzi się w nocy tj prawie co godzinę. Czy to normalne? Zawsze wtedy muszę przestawić ją do piersi. W przeciwnym razie krzyczy co nie miara. Na noc podaje jej mleko mogyfikowane więc nie jest głodna. Gdy podaje jej pierś ,to nie pije zbyt dlugo. Nie urywam,ze jest to dla mnie bardzo męczące. Czym to może być spowodowane,i jak to zmienić? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie karmić dziecka piersią w nocy tylko dawać wodę. Dziecko nie budzi się z powodu głodu, a potrzeby kontaktu i przyzwyczajenia. Czasami problem rozwiązuje nieobecność mamy w nocy. Niech Pani poprosi partnera żeby wyręczył Panią przez 2-3 noce.

Dla kontrastu, zaproponuję dokładnie odwrotne rozwiązanie: można zacisnąć zęby i przez jakiś czas być "na każde żądanie" córki. Nawet zabrać ją do łóżka na noc, by czuła bliskość i bezpieczeństwo.
Około 9 miesiąca życia dzieci opanowują rozumienie "stałości przedmiotu" i "stałości osoby" - czyli córka rozumie, że mama oddala się i wraca, kiedy się ją wzywa. Ten okres często przejawia się zwiększoną płaczliwością, przywieraniem i przyklejeniem do podstawowego opiekuna. Ale to przechodzi. Danie córeczce teraz tego, co potrzebuje, nie oznacza, że się przyzwyczai i już zawsze będzie tego potrzebowała - oznaczało by być może szacunek i zrozumienie dla jej potrzeb.
Takie podejście jest zgodne z filozofią "rodzicielstwa bliskości"- może sobie Pani wyszukać, poczytać i rozważyć, co z niej wziąć dla siebie.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/