Budzenie się z lękiem u 5,5-letniego dziecka

Witam.Moj syn,ktory ma 5,5 roku budzi sie w prawie kazda noc.... Ma bardzo rozwinieta wyobraznie,wiec czesto snia mu sie potwory i historie ze szkoly,ktore przetwarza w sposob zaskakujacy.......Po przebudzeniu nie spi po 4h....Bawi sie, nie placze. Mowi,ze boi sie wyjsc z pokoju bo cien....Rano nie moge go dobudzic,w szkole jest trudno mu sie skupic.....Mieszkamy w Anglii wiec Ryan jest juz w 1klasie..... Aby choc troche wypoczal przeprowadzam go w nocy do swego lozka i wtedy spi jak aniol....

Witam. Proponuje Pani porozmawiać z synkiem. Proszę rozmawiać z nim codziennie o tym co dzieje się w szkole. Tłumaczyć mu sytuacje, co oznaczają. Nie ignorować jego "zaskakującego przetwarzania". Może wystąpiła ostatnio jakaś wielka zmiana, która może być stresująca dla syna. Istnieją ksiązki psychologiczne z bajkami dla dzieci, które tłumaczą różne sytuacje na ich poziomie poznawczym. Proponuje również wizyte u psychologa.

Proszę Pani, z Pani informacji wynika, że dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Proszę sprawdzić, jakie treści i jakie informacje dostaje od kolegów i podczas prowadzonych zajęć. Być może wszystko to jest dla niego za trudne. Być może boi się, że nie osiągnie dobrych wyników nauczania, że nie zadowoli Was rodziców, czy nauczycieli. Proszę sprawdzić, jakie ogląda bajki i filmy, co je (nie wskazane są słodycze czy napoje energetyzujące). Być może jest to bariera językowa. Dobrze jest zgłosić się do psychologa lub pedagoga szkolnego. A głównie zapewnić bezpieczeństwo dziecku w różnych aspektach.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl