Bujanie się całego ciała u dziecka a wyniki badań EEG

Chłopiec wraz z nauką chodzenia zaczyna podczas zasypiania i snu bujać się całym ciałem na boki ( wachluje). W wieku ok. 2 lat bujanie podczas zasypiania zostało przez rodziców wyeliminowane, pozostaje intensywne bujanie się podczas snu płytkiego. Dziecko w okresie niemowlęcym i noworodkowym było intensywnie bujane przez rodziców Badanie EEG w wieku 4 mięsięcy - bz Badanie EEG w wieku 2 lat i 5 m-c wykazało zmiany napadowe Diagnoza w kierunku padaczki jest sprzeczna .

Jest ich u dzieci bardzo dużo i ich znajomość zgodnie z międzynarodowymi kryteriami ILE umożliwia klasyfikacją tym samym również ocenę rokowania oraz skuteczny wybór zastosowanego leczenia przeciwpadaczkowego . Kliniczny obraz napadów jest niezmiernie ważny i stanowi w łączności z rodzajem zmian w zapisie eeg ( charakterystyczny dla danego zespołu czy rodzaju padaczki ) podstawę do klasyfikacji i rozpoznania choroby . Niezmiernie ważny w przypadku padaczki u dzieci jest wywiad .
W opisanej sytuacji morfologia czyli charakterystyka objawów nie nasuwa podejrzenia ,aby były to napady padaczkowe.U dzieci zwłaszcza małych jest dużo tzw.stereotypii( powtarzające się sekwencje ruchu -to w uproszczeniu)

Leczymy dzieci wówczas kiedy jest łączność według informacji ,którą podałam powyżej objawów z patologią zapisu eeg..Nie leczymy natomiast samych zapisów.
Oczywiście bezcenny jest dokładny wywiad doryccy incydentów -najlepiej rejestracja kamera ,czy telefonem) ,to ułatwi lekarzowi prowadzącemu ocenę sytuacji.

Pozdrawiam ciepło