Bujanie się i wymachiwanie rączkami u dziecka

Witam mam 9.5 miesieczna córeczke od pewnego czasu niepokoi mnie to ze czasami kiedy siedzi zaczyna sie bujac do przodu i tylu rytmicznie oraz macha raczkami jak wrobelek i nie wiem czy to jest normalne bo bardzo mnie to martwi i niepokoi a jest to nasze pierwsze malenstwo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam

Proszę poobserwować .
Mogą to być tzw.stereotypie niemowląt,rożnego rodzaju ruchy .które wykonuje dziecko ( przeczące głowa,machania rączkami,uderzania głowa o podłoże etc)zawsze wówczas świadomość dziecka jest pełna.
U dziewczynek istnieje natomiast problem onanizmu -i opis może nasuwać takie podejrzenie.Tu trzeba zwrócić uwagę czy przy ruchu dziecko nie stymuluje narządów płciowych.Jeśli tak się dzieje to proszę próbować odwrócić uwagę dziecka ,biorąc je na ręce,pokazując jednocześnie coś interesującego.Niektóre dzieci są wówczas bardzo niezadowolone. Ważne ,aby nie utrwalić tego rodzaju zachowania( oczywiście o ile takie ma miejsce) bo potem może to być problem.

Pozdrawiam ciepło.Przy wątpliwościach warto nagrać incydent i pokazać lekarzowi