Bujanie się u 2,5-rocznego dziecka z zespołem Downa

Witam. Moj syn ma 2,5 roku i odkąd skończył roczek czesto sie buja. Wyglada to tak ze na czworaka wymachuje głowa na boki. Syn ma zespol downa. To bujanie sie jest dla mnie frustrujace a lekarze mówią ze jest to autostymulacja ale nikt nie umie mi powiedziec kiedy to sie skończy. Bardzo prosze o jakas opinie, jestem załamana i zmęczona. Dodam ze gdy syn zacznie sie tak bujac jest jak w transie moze to robic nawet z godzinie non stop. Od miesiąca zaczął chodzić. Pozdrawiam Ola

To faktycznie może być sposób na autostymulację. Jeśli lekarze prowadzący malca nie widzą w tym nic niepokojącego, to warto się zastanowić, dlaczego to jest frustrujące dla Pani? Być może obawia się Pani opinii innych? Lub tez problem leży w tym, ze trudno się z synkiem wówczas komunikować? Znalezienie rzeczywistej przyczyny frustracji pomoże sobie z nią poradzić.

Witam!
Synek prawdopodobnie stymulune sobie układ przedsionkowy, strukturę znajdującą się w uchu wewnętrznym, która we współpracy z układem słuchowym daje mózgowi informacje o położeniu ciała ( głowy) w przestrzeni. Dzięki ukł. przedsionkowemu człowiek rozwija między innymi orientację przestrzenną. Być może są jeszcze inne przyczyny tego zachowania, np stymulacja zmysłu wzrokowego.
Myślę, że powinna się Pani skontaktować z terapeutą integracji sensorycznej.
Pozdrawiam, życzę powodzenia.J.Pluta