Bulimia a płodność kobiety

Moje pytanie dotyczy wpływu ataków przejadania się i wymiotów na późniejszą zdolność do zajścia w ciążę. Z chorobą borykam się sama od blisko 4 lat. Bardzo proszę o przykłady konsekwencji, jakie niesie za sobą bulimia w tym temacie. Może odpowiedź eksperta wpłynie na postępowanie moje i innych kobiet uwikłanych w tę chorobę.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

przebieg bulimii może wiązać się z powikłaniami zarówno somatycznymi jak i emocjonalnymi. Do tych pierwszych zalicza się m.in. zaburzenia hormonalne (częstsze w anoreksji, jednakże wystepujące równiez w bulimii), zaburzenia elektrolitowe, napady padaczkowe, zaburzenia rytmu serca, spadek masy ciała i postępujące wyniszczenie.

Powikłania, a raczej konsekwencje emocjonalne choroby, z pewnością dobrze Pani sobie uzmysławia - każdy napad objadania się i prowokowania wymiotów wiązać się może z silnymi emocjami (np. lękiem). Nie twierdzę, że zajście w ciążę jest w tym stanie niemożliwe, jednakże będzie ono trudniejsze w trakcie aktywnej fazy  choroby niż w remisji. Choroba może wiązać się także ze zwiększonym ryzykiem komplikacji w okresie ciąży i porodu (ryzyko dla matki, częstsze poronienia, wzrost ryzyka porodów przedwczesnych).

Wydaje mi się więc, że warto przemyśleć tę kwestję i udać się do lekarza psychiatry - kontrola przebiegu Pani choroby pozwoli
uniknąć zbędnych komplikacji i pomyślnie urodzić zdrowe dziecko.

Pozdrawiam serdecznie